Szkolenie dla członków oddziału

W dniu 25 listopada 2016 roku dla naszych członków, odbyło się szkolenie zorganziowane przez firmę Berendsen, Okręgowy Inspektorat Pracy w Kielcach oraz Zarząd Stowarzyszenia.

Pierwsza prelekcję wygłosił pan Kamil Kowalski z firmy Berendsen Textile Service, która jest europejskim liderem w branży usługowej związanej z tekstyliami, do których należą wynajem i serwis odzieży ochronnej i roboczej, mat wejściowych, urządzeń higienicznych oraz wynajem i serwisem odzieży pranej w bezpyłowej strefie Cleanroom. Firma posiada ogromne doświadczenie oparte na ponad 150-letniej tradycji firmy. W Polsce firma działaja od 1996 r. i posiada ponad 12 000 klientów. W 2004 roku Berendsen uzyskał certyfikat ISO 9001:2000, a w 2008 ISO 14001:2004. Zakłady Berendsen’a to nowoczesne pralnie przemysłowe, wyposażone w najnowsze maszyny i technologie. Są to ekologiczne pralnie wodne, gdzie wykorzystują odzysk ciepła, wody z oczyszczaniem ścieków. Są liderem w branży w Polsce. Pozycję zawdzięczają ciągłemu doskonaleniu usług. Są otwarci na indywidualne potrzeby Klientów - oferta jest "szyta na miarę". Posiadają pięć zakładów pralniczych w strategicznych lokalizacjach w Polsce, co sprawia, że są zawsze blisko Klientów. Obsługują w zakresie serwisu odzieży roboczej 3 firmy z terenu Starachowic.

Drugim prelegentem był członek naszego oddziału, kolega Paweł Strzelec. Tematem prelekcji był  program dofinansowania przedsiębiorstw z ZUS w zakresie poprawy bezpieczeństwa pracy. Przedstawił nam skąd pochodzą środki finansowe na program ZUS oraz jakie działania są dofinansowane i w jakiej wysokości (do 500 000 zł). Przytoczył także przykłady zrealizowanych działań, które już służą poprawie bezpieczeństwa pracy w zakładach pracy i przynoszą wymierne korzyści dla pracowników. Zachęcał członków oddziału do pomocy pracodawcom z którymi współpracują w pozyskaniu środków finansowych z dotacji ZUS.

Trzecim prelegentem był pan Tomasz Staniec, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy Kielcach , który podsumował działania OIP Kielce w 2016 rok oraz zmiany związane z prawem pracy. W 2016 r. w ramach profilaktyki zrealizowano programy, takie jak: „Przeciwdziałanie negatywnym skutkom stresu w miejscu pracy”, pogram edukacyjny „Kultura bezpieczeństwa”, kampanię informacyjno-promocyjną „Szanuj życie – bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym” oraz I etap trzyletniej (2016-2018) kampanii prewencyjno-kontrolnej ograniczania zagrożeń w zakładach produkujących wyroby tartaczne i wyroby z drewna. Podkreślił, że przedsiębiorcy świadomie inwestując w bezpieczeństwo i higienę pracy wiedzą, że w ten sposób nie tylko zapobiegają wypadkom i chorobom zawodowym, ale również budują pozytywny wizerunek swojego przedsiębiorstwa. Łącznie w programach prewencyjnych organizowanych przez OIP w Kielcach w 2016r. w okresie styczeń – listopad wzięło udział blisko 8,5 tysiąca różnych podmiotów z województwa świętokrzyskiego. Omówił również zmiany w prawie pracy obowiązujące po 1 września 2016 roku dotyczące umów o pracę i umów zleceń.

Po prelekcji odbyła się kolacja z oprawą muzyczną realizowaną przez zespół pod przewodnictwem honorowego sołtysa Wąchocka pana Marka Samsonowskiego.

Sekretarz

Paweł Strzelec